مدهای دستگاه‌های سیسکویی

برای انجام تنظیمات اولیه دستگاه‌های سیسکویی باید این دستگاه‌ها را به صورت مستقیم (بدون اتصال شبکه‌ای) به یک کامپیوتر متصل کرد. کابلی که بدین منظور استفاده می‌شود کابل کنسول گفته می‌شود. نام اصلی این کابل Roll Over است. دلیل آن که به این کابل، کابل کنسول گفته می‌شود، وجود یک اسلات به نام کنسول در دستگاه‌های سیسکویی است.

دستگاه‌های سیسکویی دارای سه مد مختلف هستند. در هر کدام از این مد‌ها امکان انجام کارهای متفاوتی وجود دارد.

مد User Mode

بعد از آن‌که اتصال با کابل کنسول برقرار شد و با برنامه شبیه‌ساز ترمینال به دستگاه سیسکویی متصل شدیم، برنامه شبیه‌ساز تنظیمات اولیه‌ای را برای برقراری اتصال از ما درخواست خواهد کرد. اگر با این تنظیمات آشنایی ندارید، بهتر است که آن‌ها را به حالت پیش‌فرض قرار دهید. برای آشنایی با تنظیمات اولیه اتصال شبیه‌ساز ترمینال با دستگاه‌های سیسکویی می‌توانید به راهنمای هر دستگاه مراجعه نمایید. پس از ورود به ترمینال اگر دستگاه جاری روتر باشد، با حالت زیر روبه‌رو خواهیم شد:

Router>

به این مد، User Mode گفته می‌شود.در این مد امکان مانیتورینگ به صورت محدود وجود دارد. اگر دستگاهی که با آن کار می‌کنیم سوئیچ باشد، ترمینال به صورت زیر است:

Switch>

مد Privilage Mode(Enable Mode)

اگر دستور enable را در حالت User Mode وارد کنیم، می‌توانیم به مد Privilage Mode وارد شویم. نام دیگر این مد Enable Mode است. حالت ترمینال برای دو دستگاه روتر و ترمینال را می‌توانید در ذیل بیابید:

Router#
Switch#

در این مد امکان مانیتورینگ به صورت گسترده، مدیریت، خطایابی و پیکربندی محدود وجود دارد.

مد Config Mode

اگر دستور config را در مد Privilage Mode وارد کنیم، می‌توانیم به مد Config Mode وارد شویم. حالت‌های ترمینال برای دو روتر و سوئیج به صورت ذیل است:

Router(config)#
Switch(config)#

در این مد امکان پیکربندی گسترده وجود دارد.

خروج از مدها

زمانی که در مد Config Mode هستیم، می‌توانیم با دستور exit به مد Privilage Mode برگردیم. وقتی که در مد Privilage Mode هستیم، می‌توانیم با دستور disable به مد User Mode برگردیم. توجه به این نکته ضروری است که ورود و خروج از مد‌ها باید به صورت متوالی انجام شود بدین ترتیب امکان پرش از مد User Mode به مد Config Mode یا برعکس وجود ندارد.

تفاوت End و exit

دو دستور end و exit برای خروج از بعضی از مدها وجود دارد. قبلاً گفتیم که اگر در مد Config Mode باشیم، با دستور exit می‌توانیم به مد Privilage Mode برگردیم. ذکر این نکته ضروری است که بعد از مد Config Mode مدهای دیگری نیز وجود دارد. وقتی که در مدهای دیگر بعد از مد Config Mode هستیم، می‌توانیم با دستور exit به مد Config Mode برگردیم. برای برگشت به مد Privilage Mode از مد Config Mode نیز می‌توانیم از دستور exit استفاده کنیم.

اما گاهی پیش می‌آید که در مدهای بعد از Config Mode باشیم و بخواهیم به صورت مستقیم به مد Privilage Mode برگردیم. در این حالت از دستور end استفاده می‌شود.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان