پروتکل CPD

پروتکل CDP

پروتکل CDP(Cisco Discovery Protocol) پرتکلی اختصاصی شرکت سیسکو برای تعیین نقشه شبکه است. فرض کنید بخواهیم نقشه شبکه‌ای را به دست آوریم. یک روش قطع کردن سیم‌های دستگاه‌ها و تست فیزیکی آن‌هاست و روش دیگر استفاده از پروتکلی نرم‌افزاری است.(البته نقشه‌ یک شبکه با استفاده از دستور ping نیز قابل حصول است). پروتکل CDP تنها دستگاه‌های مجاور دستگاه جاری را به ما نشان می‌دهد. دستگاه‌های سیسکویی هر 60 ثانیه یک‌بار یک به اصطلاح Hello CDP برای هم ارسال می‌کنند. در این پروتکل اطلاعاتی مانند نوع دستگاه، نام دستگاه، داپلکس، پورت مربوطه و ... مبادله می‌شود. برای مشاهده‌ی دستگاه هم‌جوار، دستور زیر را وارد کنید:

switch# show cdp neighbors

خروجی این دستور برای من به صورت زیر است:

Device ID  Local Intrfce  Holdtme  Capability  Platform  Port ID
RootSwitch  Fas 0/1      145       S      3560    Fas 0/2

همان‌گونه که می‌بینید یک سوئیچ به نام RootSwitch در مجاورت این دستگاه قرار دارد. Local intrfce پورتی است که دستگاه جاری از آن به دستگاه مجاور وصل است. Capability نوع دستگاه مجاور است(برای سوئیچ S و برای روتر R). ستون دیگر Platform است که نشان دهنده نوع دستگاه مجاور است. در این مورد دستگاه مجاور سوئیچ 3560 است. Port ID پورتی را که دستگاه مجاور از آن به دستگاه جاری وصل است را نشان می‌دهد. اما در مورد Holdtme باید گفت در دستگاه‌های سیسکویی جداول وجود دارد. مثلاً جدول مک آدرس‌ها یا جدول روتینگ و ... در اکثر این جدول‌ها فیلدی وجود دارد که به نوعی تاریخ انقضای رکوردی را نشان می‌دهد. در این مورد نیز فیلد Holdtme تاریخ انقضای رکورد CDP مربوطه است. گفتیم که Hello CDP هر ۶۰ ثانیه یک‌بار بین دستگاه‌های سیسکویی انجام‌می‌شود. سپس فیلد Holdtme به ۱۸۰ تغییر می‌یابد و یک‌به‌یک از آن کم می‌شود تا به ۱۲۰ برسد. بعد Hello CDP بعدی انجام می‌شود و فیلد Holdtme با مقدار ۱۸۰ به روز رسانی می‌شود. با این فیلد اطمینان حاصل می‌شود که رکورد‌های جدول CDP همیشه بروز هستند.

دستور‌های دیگر پروتکل CDP

برای مشاهده‌ی وضعیت کلی پروتکل بر روی دستگاه می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:

switch# show cdp 

دستورهای دیگر این پروتکل را می‌توانید ببینید:

switch# show cdp neighbors detail

با این دستور اطلاعات بیشتری از دستگاه‌های مجاور دستگاه جاری به دست می‌آید. مانند داپلکس و آی‌پی(اگر تنظیم شده باشد) و ...

switch# show cdp entry ENTRYNAME

به جای ENTRYNAME باید اسم دستگاه مربوطه وارد شود. با این دستور اطلاعات مربوط به دستگاهی با نام ENTRYNAME که در مجاورت دستگاه جاری است، به دست می‌آید.

switch# show cdp entry *

این دستور عملکردی مشابه دستور show cdp neighbors detail دارد.

switch# show cdp interface TYPE MOD/NUM

با این دستور اطلاعاتی کلی درباره‌ی وضعیت CDP برروی پورت مربوطه به دست می‌آید.

switch# show cdp traffic

با این دستور می‌توانید تعداد پکت‌های CDP مبادله شده را ببینید.

غیرفعال کردن CDP

بر روی دستگاه‌های سیسکویی به صورت پیش‌فرض پروتکل CDP فعال است. بنابراین دستگاه‌های سیسکویی بر روی تمام پورت‌های روشن خود پکت‌های CDP را ارسال می‌کنند. حال فرض کنید که به دستگاه کامپیوتر به یک پورت سوئیج وصل باشد. ارسال پکت‌های CDP از طرف سوئیچ به کامپیوتر نه کارا است و نه امن! برای خاموش کردن پروتکل CDP بر روی یک پورت به صورت زیر عمل می‌کنیم: ابتدا وارد پورت مربوطه می‌شویم:

interface TYPE MOD/NUM

سپس با دستور زیر پروتکل CDP را بر روی آن پورت خاص غیرفعال می‌کنیم:

switch(config-if)# no cdp enable

برای غیرفعال کردن این پروتکل برروی تمام پورت‌های دستگاه از دستور زیر استفاده می‌شود:

switch(config)# no cdp run
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان